Amikor valakiről kiderül, hogy szemüveget kell hordania, szembesül azzal a problémával, hogy szemüvegkeretet választani nem is olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre tűnik. Sokan csak az esztétikai szempontokra figyelnek, pedig egy rosszul megválasztott keret a szemüveg látásjavító funkcióját is ronthatja, valamint kényelmetlen érzést is okozhat viselés közben.

A témában mindenképp javasolt látszerészszakember javaslatát kikérni, mivel segítség nélkül számos hibát véthetünk, amit érdemes elkerülni, hiszen egy tartós, akár több éven át használható termékről van szó.

 

Használhatósági szempontok

 

Az egyik gyakori hiba például, amikor a választott keret méretét rosszul ítéljük meg. Ha a szemüvegkeret túl nagy, akkor nehezebb lesz annál, mint amit még kényelmesen viselni tudunk, a benne lévő lencse pedig vastagabb és csúnyább. A nagyobb és vastagabb lencsefelület révén az optikai hibák is jobban kiütköznek, például nő a torzulás, megerőltető látás esélye, de szédülés is bekövetkezhet. További problémát okozhat a túlzott méret abból a szempontból is, hogy nem megfelelően illeszkedik az arcunk vonalaihoz. Hosszú a szára, ezért gyakran lecsúszik, ami az orrnyerget is irritálja. A lencse hamar párásodhat és zsírosodhat is, mivel hozzáér az arcbőrünkhöz, szemöldökünkhöz.

Más szempontból jelent problémát ennek a fordítottja, tehát ha a szükségesnél kisebb, szűkebb keret mellett döntünk. Elsők között kell említeni, hogy ilyenkor nem érvényesülnek megfelelően bizonyos lencsetípusok tulajdonságai. A kombinált, többfókuszú lencsék ilyenkor nem tudják megfelelően ellátni a feladatukat, mivel kicsi lesz a távolba látó rész vagy akár az olvasófelület. Sok embernek okozhat gondot a szűk keret használata, mivel rengetegen dolgoznak számítógép előtt. Ilyenkor rossz, kényelmetlen fejtartás alakulhat ki. A kényelmi szempontoknál tehát azt is figyelembe kell vennünk, hogy leendő szemüvegünket milyen tevékenységek végzése során fogjuk majd használni.

A legáltalánosabb tanácsként a legtöbb szakember azt ajánlja a vásárlók figyelmébe, hogy az a megfelelő méretű keret, amelyiknek a karikáján körülbelül a közepén nézünk át. A szárai nem nyúlnak túl hosszan a füleink mögött, valamint nem érnek sehol az arcunkhoz, ugyanakkor kellően feszes, de nem szoros tartást biztosítanak.

Esztétikai szempontok

 

Az esztétikai szempontokra is fontos kitérni, mert ugyan tudjuk, hogy a szemüveg öltöztet és stílust teremt, a hozzánk illő típus kiválasztása során már sokszor tanácstalanok vagyunk. Ilyenkor alapvetően két tényező befolyásolja a döntésünket. Az egyik az egyéni ízlés, ami értelemszerűen mindenkinél más és más lehet. Még az üzlet felkeresése előtt rengeteg lehetőség között keresgélhetünk és mérlegelhetünk például az Eyerim.hu oldalán az alábbi linken, hogy mi az a stílus, ami számunkra szimpatikus. A szemüvegkeret típusán kívül annak színét is beállíthatjuk.

A másik tényező, amit nem hagyhatunk figyelmen kívül esztétikai szempontból, az az arcformánk.

Akinek inkább karakteres, szögletes az arca, azoknál ezeket a keményebb hatásokat, szigorúbb tekintetet az ovális vagy a kerek szemüveg szépen tudja tompítani.

Ezzel ellentétben a kerek arcformával rendelkező személyek szempontjából a szögletesebb típusok választása szerencsésebb, ami nyúltabb, oválisabb látszatot kölcsönöz arcunknak.

A hosszúkás, ovális arcú személyek vannak a legoptimálisabb helyzetben, nekik szinte valamennyi típusú keret jól áll.

Ha az arcunk formája a szívhez hasonlítható leginkább, akkor a könnyed, kerek, vékony keretek közül érdemes választanunk.

Ami a színválasztást illeti, itt egyszerűbb elvek követése javasolt. A világosabb bőrűeknek jobban állnak a sötétebb, teltebb színű keretek állnak jól, amelyek megfelelő kontrasztot képeznek a fehérebb bőrrel. Ezzel szemben a sötétebb arcbőrű szemüveget hordóknál a lágyabb, fakóbb színek kölcsönöznek nagyobb harmóniát.

A keret anyagáról azt lehet elmondani, hogy népszerűek a műanyagból készült darabok, amelyek minőség tekintetében is megbízhatóak, erősek, valamint számos színben elérhetőek. A fémek, különösen a titánból vagy rozsdamentes acélból készültek is kedveltek, ezek azonban természetesen nem jöhetnek szóba a fémre érzékeny, allergiás személyeknél.

Nagyon feljövőben van a fából készült keretek piaca, ezek azonban a műanyaghoz képest kevésbé formálhatóak, így kevés használó tudja megfelelően igénybe venni a nagyon eltérő fejformák miatt.