Lakásfelújítási checklista 7 ponttal
Minden felújítás érdekes, kihívásokkal teli, kalandokra csábító. De lehet költséges, túlméretezett, illetve helytelenül ütemezett. Hogy ezt elkerüld, összeállítottunk egy 7 pontból álló check listát, amelyet ellenőrizve gond nélkül birtokba veheted a felújított fürdőszobát.
1. Költségkeret
Ha nem vagy biztos abban, mennyit szándékozol költeni, meg kell húznod egy határt. A költségkeret meghatározása a döntések meghozatalában is segíteni fog. Amennyiben a keretből levonod a mesterek bérét, rögtön kiderül, hogy mennyi költhető járólapra.
2. Időkeret
Ügyelj arra, hogy munkakezdéskor minden anyag álljon rendelkezésre. Ne csak a mesterek munkaidejével számolj, hanem a beépítendő termékek kiszállítási idejével is. Ez különösen fontos akkor, ha a felújítás alatt a lakásban marad a család és szükség van a fürdőre.
3. Ütemterv
Határozd meg, hogy milyen munkával kell kezdeni: először készüljön el a mennyezet, majd a falak és végül a padló. Ha új járólapokat helyezel le, így nem fognak megsérülni.
4. Rejtett hibák
Ha már hozzányúlsz, legyél alapos. Az öreg, rozsdás csöveket is cseréltesd ki, mert az elöregedett vezetékeknél a legváratlanabb pillanatban történik csőtörés.
5. Dizájnos legyen vagy praktikus?
Nehéz a döntés, mert a piacot elárasztották a változatos színű lapok, formatervezett, vagy retro szerelvények. Keress és kombinálj! Kiindulhatsz például egy termékből, ami tetszik, és e köré építsd fel a fürdőszobád kinézetét. Ügyelj a funkcionalitásra! Amennyiben nehezen tudod elképzelni az általad megálmodottat, kérj segítséget a szaküzletekben. A legtöbb helyen rövid időn belül elkészítik számítógépes rajzprogramokkal a háromdimenziós látványtervet.
6. Méretek
Ügyelj a hármas-szabályra: a helyiség mérete, a meglévő közművek helye, és a fürdőszoba berendezések szabványos mérete. Mérj és jegyzetelj, mert különben megtörténhet, hogy olyan árucikket vásárolsz meg, amit helyszűke miatt nem lehet beépíteni.
7. Fürdőszobai szerelvények, csapok, kiegészítők
Ha teljes felújítást tervezel, cseréld ki a komplett berendezést, mosdót, kádat, tuskabint, wc csészét, csapokat, tükröt. De ha mindezt nem engedi a költségvetésed, cseréld ki a nyitógombokat a szekrényeken, fiókokon, vegyél új kiegészítőket, például törülközőtartót. Ezzel a pár egyszerű trükkel új kinézetet kölcsönözhetsz a fürdőnek.
Záró akkord a teljes körű takarítás. A felújítás során a por olyan helyekre is eljuthat, ahová nem is álmodnád. Ha minden stimmel, birtokba veheted a felújított fürdőszobát.