Sajnos vannak olyan betegségek, amelyekre a mai orvostudomány végleges gyógymódot nem tud biztosítani, ezért marad az életre szóló gyógyszeres kezelés, ami bár hatékonyságban igenis megfelelőnek mondható, senkinek sem tetszik a tény, hogy élete végéig egy bizonyos gyógyszertől függ.
Sokaknak megeshet, hogy a pajzsmirigy túlműködés jutott az eszébe, ami hazánkban is rengeteg embert érint. Ennél a kórnál ez a kis méretű, roppant fontos szerv túlságosan sok hormont termel és így a fokozott aktivitással összefüggésben nagyobbá válik.
A gondot gyakran az okozza, hogy a mirigyben egy túlműködő göb helyezkedik el, de vannak olyan esetek is, ahol egy komplexebb autoimmun folyamat az, amelyik kiváltja a pajzsmirigy túlműködés betegséget. Az utóbbit nevezik Basedow-kórnak.
Ez egy olyan bonyolultabb autoimmun gond, ami a túlműködést váltja kis, és gyakran megfigyelhető, hogy ennek a tünetei nagyobb stresszhelyzet után jelentkeznek.
A pajzsmirigy túlműködést a vérben megjelenő TSH receptor elleni antitestek megléte okozza. Ezek a mirigyet fokozott hormontermelésre kényszerítik. A kór legkellemetlenebb része az, hogy a hormonok nagyon lényeges szereppel bírnak és az összes szervrendszerre és az anyagcserére is hatással vannak.
Emiatt a betegség gyakran igen zavaró tünetekkel is járhat. A pajzsmirigy túlműködés kiváltó oka a mai napig nem ismert, azonban a szakemberek arra rájöttek, hogy a hajlam családon belül öröklődik, illetve jelentkezését fokozza a stressz és a dohányzás.
Mivel a hyperthyreosis fokozott hormonelválasztással jár, aminek a következménye a kelleténél gyorsabb anyagcsere, ezért igen sokszor csökken a testsúly. A fogyókúra ilyenkor tehát elfelejthető, és ezzel ellentétben inkább olyan étrendet kell megragadni, ami egyensúlyozza a fő problémát. Ekkor a diéta fő célja az adott állapot romlásának megakadályozása, és bizony a néhányszor előforduló hasmenés megszüntetése, illetve a szérum káliumszint növelése.
Az endokrinológusok mindig is együtt kell működjenek egy dietetikussal. Ekkor hölgyeknél gyakran fontolt fogyókúra helyett az az étrend kell főszerephez jusson, amelyik energiabő, fehérjedús, zsiradék- és szénhidrátbő és ezek mellett káliumban gazdag.
Erre azért van szükség, hogy a megnövekedett energiaigényt gyorsan és jó forrásból lehessen fedezni. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy az A-vitamin és a ß-karotin, amelyek számtalan zöldségben és fehérjében megtalálhatóak, képesek szabályozni a pajzsmirigy helyes működését. A fogyókúra helyett az étrend legfőbb részét a tej és tejtermékek, zöldségek, gyümölcsök, főzelékfélék kell alkossák. Kötelező előtérbe helyezni a teljes kiőrlésű lisztből készült termékek és gabonák fogyasztását is.