Sokszor került olyan konfliktushelyzetekbe a munkája során, amelyek a helytelen kommunikáció miatt következtek be? Egy jól működő csapat élére olyan vezető kell, aki nehéz érzelmi helyzetekben is képes az akaratát érvényesíteni úgy, hogy közben más igényeit is figyelembe veszi. Az asszertivitás módszerének elsajátításával Ön is ilyen vezetővé válhat.
De mit jelent az asszertivitás? Egy olyan módszer vagy viselkedésforma, aminek során az önérvényesítés és a mások igényeinek figyelembevétele egyszerre érvényesül, vagyis az egyén konfliktusos helyzetben úgy képes érvényesíteni önmagát, hogy közben a másik fél vagy több személy igényeit is tiszteletben tartja, ez pedig erőszakmentes kommunikációt és a kapcsolatok javulását eredményezi. Az asszertivitás vagy asszertív magatartás tulajdonképpen egy középutat képez a három ismert viselkedésforma között.
Az első a passzív magatartásforma. Az ilyen típusú ember jellemzői közé sorolható, hogy a problémás helyzeteket általában elkerüli, kitér a válaszok elől, a kialakult konfliktusban nem áll ki magáért, nem képviseli a saját érdekeit, inkább visszahúzódik és alárendeltként viselkedik.
A másik a fenyegető vagy agresszív magatartásforma. Nagyon sok ember tartozik az agresszív magatartásformába, sokak szerint a mai világban már csak ezzel lehet érvényesülni. Az agresszív viselkedéssel rendelkező személy jellemzői közé tartozik, hogy egy konfliktus esetén a másik fél kárára dönt, olykor még fizikai vagy erkölcsi bántalmazásra is törekszik. Az ilyen típusú ember célja, hogy akaratát ráerőszakolja a másik félre, nem pedig a konfliktus megoldása.
Az asszertivitás vagy asszertív viselkedés ezen két magatartásforma közé illeszkedik be. Ezekkel szemben, az asszertíven viselkedő személy legfőbb jellemzői az őszinteség, az egyenes és közvetlen beszéd, tekintettel van mások érzéseire és jogaira, ügyel a saját és a kapcsolat érdekeire is, a konfliktus megoldására koncentrál, nem vádaskodik, saját hibáit belátja és elfogadja. Az asszertivitás egy tanulható magatartásforma, bár nehéznek tűnhet elsőre, azonban ezzel a viselkedésformával foglalkozó tréningek folyamán bárki elsajátíthatja.
Az asszertivitás illetve az asszertív kommunikáció nem 1 napos “tisztítókúra”, ugyanis hosszantartó használata során, az egyén önértékelése megnő, szorongás és stressz-szintje nagymértékben csökken, élete kiegyensúlyozottá és boldogabbá válhat. Gyógyító hatásának köszönhetően, az otthoni és a munkahelyi kapcsolatokon is javíthat, így egy élhetőbb világ megteremtésében segíthet.