Tizenévesen még nem annyira égető dolog a nyaralás, egyrészt mert ebben a korban legtöbbször még leszervezik helyettünk a szülők, másrészt mert az egész élet egy nyaralás. Ez utóbbira most biztosan sokan felkaptátok a fejeteket, de higgyétek el, így van. Majd később meglátjátok.
Viszont amikor az ember elér a húszas évei közepére, kiegyensúlyozott párkapcsolatban él, akkor szép észrevétlenül becsúsznak az életébe olyan felnőttes dolgok, mint amilyen a nyaralás is - itt pedig nem az átmulatott balatonparti hétvégére gondolok, hanem egy olyan igazira hajazó, tengerparti egy hétre, vagy vérmérséklettől függően esetleg kulturális körutazásra.
Nincs is ezzel baj, ez így természetes, ez az élet rendje. A probléma általában az anyagiakban rejlik, ugyanis ha (okosan) nekiállunk megtervezni a vakációt és lehetőleg mindenre gondolunk, akkor két személyre igen vaskos összeg jöhet ki végeredményként, ami sokakat elrettent és inkább lemondanak az egészről, holott pár trükk alkalmazásával a költségek könnyedén csökkenthetőek.
Az első és legfontosabb a hova kérdése. Nos a tenger mindenhol egyforma - mondhatnám, de nem lenne igaz. Sokkal szebb egy karibi szigetvilág, mint egy bolgár falucska, de mind a kettőnek megvan a maga hangulata és mind a kettő kiszakít egy hétre a mindennapok mókuskerekéből. S míg az előbbi alsóhangon 7-800 ezer forint kettőtöknek, addig az utóbbit sokkal olcsóbban megúszhatjátok. Ezért viszont tenni kell.
Válasszatok tehát könnyen elérhető nyaralóhelyet. Legyen a legtávolabbi cél Görögország - olcsó, barátságos és gyönyörű. Egy kellemes, klímás apartman már kijön 150 ezer forint környékén egy hétre. Főszezonban, kettőtöknek. Ugye hogy nem is hangzik olyan vészesen.
Folytatván a sort, nézzük, hol lehet még egy kicsit kurtítani a költségvetést. Tudom, hogy repülővel minden sokkal kényelmesebb, s bár egy jegy már tényleg nevetséges áron elérhető, ha távolabbról szemléljük az összképet, gyorsan leesik majd, hogy az olcsóságnak nagy ára van. Hiába vagyunk ott hamar és kényelmesen (már ahogy vesszük), erősen limitált az a csomag, amit magunkkal vihetünk, ezáltal kénytelenek leszünk mindent helyben megvenni - kaját, néhány piperét, de még ruhát is, ha úgy alakul esetleg az időjárás. A legjobban akkor járunk, ha kocsival vágunk neki (persze ha nem többezer kilométerre megyünk): azt viszünk magunkkal, amit nem szégyenlünk, a benzin olcsó, ráadásul helyben is kényelmesen vagyunk, oda megyünk ahova akarunk, akkor amikor akarunk. Ehhez azonban az kell, hogy legalább az egyikőtök igen gyakorlott sofőr legyen, külföldön vezetni ugyanis merőben más élmény, mint itthon - hiába ott is csak utak vannak, nem ugyanaz. Ha ez nem opció, akkor megfontolandó még a busz. Lassú és hosszabb távra kényelmetlen, viszont nagyon olcsó, nincs felelősség és izgulás, ráadásul megfelelő mennyiségű csomagot is vihetünk.
Végül, de nem utolsósorban: spóroljunk. Tegyünk félre minden hónapban egy kicsit a nyaralásra, egész onnantól, hogy hazajöttünk. Így a következő év már nem jelent majd nagy terhet, mert higgyétek el, az első után már nincs megállás.