Új év, újdonságok, új cikksorozat indul. Egyfelől bármilyen meglepő is, elröppent egy év, ez pedig a technika világában nem csupán 12 hónapot jelent, hanem nem ritkán teljes pálfordulást, hihetetlen fejlődést, s egy teljesen más nézőpontot vásárlói részről. Nos a televíziók esetében ez a fejlődés nem volt ilyen hatalmas, mégis úgy érzem, hogy érdemes egy cikket szentelnünk a témának, hisz sokakban jogosan merül fel a kérdés: vajon mit érdemes most választani? Van, amire mindenképp figyelnünk kell? Kell nekem okostévé (SMART TV)? Nem csak parasztvakítás a 4K? Mekkora méretre lesz szükségem? Megannyi kérdés, amire ha nem keresünk választ időben, akkor vagy úgy állunk majd az áruházban, mint Travolta a híres-hírhedt gifben, vagy azon kapjuk magunkat, hogy vettünk egy készüléket, ami nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A megoldás egyszerű: tájékozódjunk vásárlás előtt, mint mindig, bármit is veszünk. No de lássuk, hogy mire kell figyelnünk ha tévét veszünk, most, 2016-ban:

(1). A méret. Az egyszerűség kedvéért hivatkozzunk rá úgy, mint: képátló. Ez a legegyszerűbb kérdés, hisz feltételezhetjük, hogy mindenki el tudja dönteni mekkora tévét szeretne, ha másért nem, hát a rendelkezésre álló hely, távolság és végső soron a vételár segít. Természetesen ha minden lehetőségünk adott, akkor vegyünk minél nagyobbat. Mert a nagy az jó. Nagy tévé, nagy élmény. Komolyra fordítva, ha sem a hely, sem a pénz nem akadályoz minket, akkor egy 55" (140cm) környéki méretet bátran vegyünk meg, ár/érték arányban ezek most kiválóak.

(2). A márka. Ez már egy kicsit keményebb dió, de még mindig nem olyan vészes, hogy ne találjunk rá megoldást. Ha valaki márka hű, azt úgyse tudja meggyőzni semmi, ők vegyék ami bevált, jó eséllyel most is be fog, mert miért ne válna. A többieknek azt tudom mondani, hogy lehetőség szerint kerüljétek a noname tévéket, nem kell nektek Orion, se Tesco saját márka. A Sony, Panasonic mindig kitűnő választás, de jól járhattok egy Samsung/LG/Philips tévével is, természetesen ez is pénztárca kérdése. Ha kinéztek egy bizonyos típust, akkor tessék rászánni azt a tíz percet és elolvasni a teszteket. Mindig!

(3) Kell neked a SMART TV? Ezt a kérdést jó párszor megkaptam már, a válasz pedig egyszerű és nagyon kivételes esetektől eltekintve egyértelmű és kétséget nem ismerő. Nem, nem kell neked SMART tévé. Nincs rá szükséged, mert csak problémáid lesznek a szoftverezéssel, a skypera ott a telefonod, netezni a laptopod... mégis mire kellene neked egy SMART tévé? Rögzíteni az adást? Ugyanmár. Persze én nem beszéllek le, de azt azért gondold át, hogy csak a hibalehetőségek száma ugrik az egekbe, no meg az ár kap egy pofás kis szorzót olyan szolgáltatásokért, amikre nincs szükséged. Persze most nem hiszel nekem, de majd magad is rájössz, hogy nincs rá szükséged.

(4) Kell neked a 3D? Nos ez már ízlés kérdése, erre nincs igazi válaszom. Illetőleg van: ha csak nem vagy kimondottan 3D ellenes, akkor igen, kell neked, mert miért ne. Mégis csak egy plusz, ami néha (és itt ezen van a hangsúly) nagyon jól jön. Azzal azonban számoljunk, hogy még mindig elég kevés a 3D tartalom (évi 10-20 film, ami tényleg nézésre érdemes), így ne emiatt vegyünk tévét, de ha már vásárolunk, akkor válasszunk 3D képes készüléket.

(5) Kell neked a 4K? Nos, erre mégis mit lehetne mondani? Kell, persze, mennyivel szebb már, mint a sima FullHD. Tessék elballagni egy Mediamarktba és megnézni egy 4K promóciós anyagot, igazán megkapó. A bibi mindössze annyi (nem, nem az ár, már egész emberi pénzért kapni ilyen készüléket), hogy nincs 4K tartalom, amit megnézhetnénk a tévénken. Nem, nem kevés van, hanem nagyjából nincs. Vegyél-e 4K tévét? Hát ha gondolod, akkor vegyél. Ha esetleg monitorként is használod és nagyon jó géped van, akkor esetleg tudod majd használni is valamire. Amúgy sajnos nem mész vele semmire.

Nagyjából ennyi az a pár alapinformáció, amivel nem árt tisztában lenni televízió vásárlása előtt. A cikk második részében körbejárunk pár konkrét tévét - alternatívát.