Rohan az idő - ismét eltelt egy év, mióta érintettük a laptop/notebook kérdést, s bár általánosságban elmondható, hogy a világ nem vesz gyökeres fordulatot ennyi idő alatt, az azonban biztos, hogy ami tavaly szentírás volt ebben a témában, az mostanra már jó eséllyel nem az, így eljött az ideje annak, hogy áttekintsük: mire kell figyelnünk, ha hordozható számítógépet akarunk vásárolni.
Nos elsősorban két dologra -bár tagadhatatlan, hogy ez szinte bármi másra is igaz lenne- kell válaszolnunk, mielőtt elkezdenénk keresni a megfelelő példányt: pontosan mire is van szükségünk (mire használnánk a laptopot), illetőleg, hogy mi az a maximális keret, amit rászánunk a vásárlásra. Ha ezeket le tudjuk tisztázni, akkor onnantól kezdve tulajdonképpen könnyebb dolgunk van, mint képzelnénk.
Azonban még így is folyton-folyvást érkeznek olyan kérdések, amelyeket nem árt letisztázni, nevezetesen bizonyos notebook tulajdonságokra irányuló érdeklődésről beszélek, úgy mint Intel vagy AMD gépet válasszak? Mekkora képernyőméretre, felbontásra lesz szükségem? Van olyan port, aminek a hiányát később majd megérzem? Milyen videokártyára lesz szükségem egy év múlva, ha akkor is játszani akarok az új címekkel?
Nos úgy hiszem, hogy mielőtt belevetnénk magunkat a konkrét gépajánlásba, nem árthat, ha ezeket a gyakran felmerülő kérdéseket is sorra vesszük, hisz ha ezekkel nem vagyunk tisztában, akkor nagyon nehéz behatárolni, hogy pontosan milyen laptopot is keresünk.
(1.) AMD vagy Intel?
Számtalanszor felmerülő kérdés, főképp a régi nagy öregektől, akik nem beleszülettek a témába, hanem a két gyáróriás párharcán nevelkedtek. A válasz erre a kérdésre ma már egy kicsit egyszerűbb: alapvetően inkább Intel, mintsem AMD, de ennek ellenére van az a helyzet, amikor az AMD sem egy rossz választás. Azt kell megjegyeznünk, hogy az AMD-nek jelen pillanatban nem igazán van csúcskategóriás (vagy a közeli) gépe, így aki ilyen masinát keres (például kimondottan játékra, 3D tervezésre, videóvágásra, effektezésre és a többi) annak az AMD megoldás nem lesz jó. Középkategóriás gép esetében viszont szóba jöhet, de nagy általánosságban elmondható, hogy ugyanazt a teljesítményt (processzorteljesítményt legalábbis mindenesetre) olcsóbban megkapjuk az Inteltől, így hát miért is választanánk mást? Ha ennél mélyebben nem akarunk belemenni, akkor legyen ez a tanulság -és egyben válasz is a kérdésre-: elsősorban Intel, tulajdonképpen bármilyen felhasználásra is lesz a laptop. Cikksorozatunk második részében folytatjuk a gyakran ismételt kérdések megválaszolását, elsősorban kijelző és videokártya fronton.